Květový med

Med květový

Květový med – popis

Je vyráběn včelami z nektaru lučních květin, které kvetou na jaře. Proto se mu také říká luční med nebo jarní med. Včely ho sbírají z více druhů rostlin, odborně se tedy označuje jako polyflórní med (vícedruhový). Pochází i z bylinek, řepky, buku a dubu, břízy, kaštanu, trnky, ale i třešně a ovocných stromů vůbec.

Včela nasbírá nektar a v medném váčku s ním přiletí do úlu. Tam ho další včelí parta zpracuje. Nektar přenese do buněk a zahustí ho výměšky svých žláz (enzymy). Až v něm klesne obsah vody, vyrobený med zavíčkují a skladují ho na pozdější období.

Takovýto med obsahuje jednoduché cukry (glukózu a fruktózu), které naše tělo snadno stráví a okamžitě mu dodá energii. Med také obsahuje řadu minerálních látek a stopových prvků. Třeba draslík, vápník, hořčík, železo a mangan.

Pokud nektar pochází pouze z jednoho druhu rostlin, má med charakteristickou chuť i aroma a bývá označován podle dané rostliny (např. lipový, jetelový, řepkový,…).

Barva

Tento druh medu zlatavé barvy je zpravidla sladší než med medovicový. Obsahuje i více jednoduchých cukrů (glukóza, fruktóza), proto je vhodný pro okamžité dodání energie. Obsahuje až 0,5 % rostlinných bílkovin a téměř žádný podíl tuku. Z minerálních látek obsahuje např. draslík, vápník, hořčík. Také příjmem železa a manganu z medu lze pokrýt významnou část doporučené denní dávky těchto stopových prvků.

Sladidlo

Květový med je oblíbeným sladidlem, které se používá v mnoha kuchyních po celém světě. Jeho chuť a aroma se liší podle druhu rostlin, ze kterých byl nektar získán. Květový med se používá jako přísada do čaje, jogurtu, müsli, ovesné kaše, dezertů, pečiva a mnoha dalších pokrmů. Je také oblíbeným doplňkem pro sportovce, kteří potřebují rychlou energii. Květový med lze skladovat po dobu několika let, pokud je skladován v suchu a temnu.

Krystalizace

Poctivost a pravost květového medu dokazuje rychlá krystalizace. Dochází k ní zpravidla už během pár dnů či týdnů. A je to dobře. Pravý nektarový med od včeliček zkrátka ztuhne, tak to má být. Jedná se o přirozený fyzikální proces, lidově zvaný též cukernatění, přestože se vznikem cukru nemá nic společného.

Krystalizace medu je přirozený proces, kterým prochází většina druhů medu. Krystalizace je způsobena především obsahem glukózy v medu. Květové medy, které mají světlejší barvu a obsahují více glukózy, krystalizují rychleji než medy medovicové. Krystalizace není na škodu a dokonce zaručuje pravost medu. Díky krystalizaci nám med vydrží mnoho let bez ztráty kvality. 

Krystalizace závisí vždy na typu medu. Lesní med většinou nekrystalizuje nebo krystalizuje pomalu. 

Pokud dochází k jeho krystalizaci, je to tím, že obsahuje pyl květin z pravidla květů lesních plodin jako jsou maliny, lesní jahody, apod. Zkrystalizovaný med lze rozehřát zpět do tekutého stavu.

Napsat komentář