Časné jaro a mráz: Dopady na ovocné stromy a včelařství
Časné jaro, období plné radosti z probouzející se přírody, přináší s sebou i nejistotu z důvodu proměnlivých povětrnostních podmínek. Mráz se v tomto období stává jedním z největších nepřátel zahradníků a včelařů.
Před několika dny jsem publikoval článek na téma “Časné jaro”. V té době byly ovocné stromy v plné kráse květu, což byla radost na pohled. Avšak po uplynutí tří dnů se situace dramaticky změnila. Noční mrazíky způsobily, že všechny květy byly spáleny a očekává se, že letošní úroda ovoce bude pravděpodobně minimální. Pohled na hnědé, mrazem spálené květy jabloní je skutečně smutný. Fotografie mrazem spálených květů jabloní Vám sem ani raději nedávám. Takové věci je snad lépe ani nevidět.
Co se týče včelařství, letos to vypadá spíše nepříznivě. Mráz zničil květy ovocných stromů a navíc přetrvávající zima a vítr i během dne zabraňují včelám v létání. Řepka je sice v plném květu, ale vzhledem k tomu, že zima má přetrvat ještě nejméně týden, včely pravděpodobně nestihnou nasbírat dostatek nektaru. A jakmile se oteplí, řepka už bude pravděpodobně odkvetlá.
Mrazové poškození kvetoucích ovocných stromů
Jablone a třešně jsou mezi ovocnými stromy, které kvetou velmi časně a jsou tedy zvláště náchylné k mrazovým poškozením. Když teploty klesnou pod -3 stupně Celsia, může dojít k poškození květů a tím k výraznému snížení úrody.
Dopady na včelařství
Včelařství je úzce spjato s kvetením ovocných stromů. Včely se na jaře živí především nektarem a pylem z květů ovocných stromů. Pokud dojde k mrazovému poškození květů, má to negativní dopad na včely. Může dojít k nedostatku potravy, což může vést k oslabení nebo dokonce úhynu včelstev.
Předpověď počasí a opatření
Podle předpovědi bude výrazná zima s teplotami pod deset stupňů ještě nejméně týden. To znamená, že riziko mrazových poškození stále trvá. Zahrádkáři by měli sledovat předpověď počasí a přijmout preventivní opatření, jako je zakrytí stromů netkanými textiliemi.
Závěr
Časné jaro a mráz je kombinace, která může přinést značné problémy pro zahrádkáře a včelaře. Je důležité být na tyto výkyvy počasí připraven a přijmout opatření k ochraně kvetoucích stromů a včel.
Jak to celé dopadlo (doplněno 21.4.2024 večer)
Výsledek nočních mrazů není pěkný.
- Jabloně mráz zastihl v plném květu. Ztráty na úrodě odhaduji cca 50 procent.
- Třešně začaly kvést o pár dnů před jabloněmi, odhad ztráty na úrodě také kolem 50 až 60 procent
- Broskvoň byla v době mrazu již odkvetlá, na kolik to nasazené plody broskvoně vydržely zatím nevím
- Jahody – odhad ztrát 80%
- Ořešák dopadl ze všech stromů úplně nejhůře. Všechno včetně olistění je spálené. Tady nebude z úrody vůbec nic, snad to alespoň strom vydrží a nasadí listy ze záložních pupenů. Odhad ztrát na úrodě – 100%